pies234098765
Czy obroże działają?
Obroże działają dobrze o ile… są dobrze założone! Niektóre obroże przeciwkleszczowe muszą dokładnie dotykać do skóry. Dlatego psy, które mają wyjątkowo obfitą sierść albo bogaty podszerstek, powinny mieć inne preparaty niż obroża, która może zwyczajnie nie zadziałać.
Zwykle odradzam stosowanie obroży przeciwkleszczowych u szczeniąt. Maluchy są jeszcze głupiutkie i lubią gryźć, co się nawinie. Nie inaczej jest z obrożami. O ile przegryzą takie materiałowe, w których mają uczyć się chodzić, to nic się nie stanie, ale jeśli biorą się za te nasączone preparatem przeciwpasożytniczym… Mogą się zatruć! Nie mówiąc już o wydanych bez sensu pieniądzach, bo z pogryzionej obroży nie będzie korzyści.
Jeśli kleszcz przyczepi się do skóry, to nie znaczy, że preparat nie działa. Większość substancji zabija kleszcza zaraz po tym, jak ten napije się krwi psa. Zatem jeśli znaleźliśmy małego pajęczaka, który jest suchy albo mało ruchliwy, znaczy to, że preparat, który stosujemy, działa jak najlepiej! Nie trzeba go od razu zmieniać.